LİYAKAT(!) ÜMİT MİLLİ TAKIM:

furkan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pırıl pırıl gelişmeye ve eğitime açık, futbolda öğrenmenin en çok mevcut olduğu yaştaki gençlerimizin takımı; Ümit Milli Takım. Son üç sezondur altın jenerasyonunu yakalamışken, Türkiye’nin her bölgesinden yurt dışına futbolcuları ihraç ederken, ülke olarak en çok futbolcu parlattığımız ve pazarladığımız, Fransa, İngiltere, İtalya, Hollanda gibi ülkelerin scout ekiplerini hemen her yaş kategorisine gönderdiği ve cevher olarak gördüğü şu dönemde Ümit Milli Takımının altın jenerasyonu heba ediliyor.

Ali Akman, Emirhan İlkhan, Arda Güler, Ravil Tagir, Ahmetcan Kaplan, geçen sezona kadar Altay Bayındır gibi isimlerin yer aldığı, Avrupa’ya transferleri dahi konuşulan milli futbolcularımızın, kendi takımlarında oynayan ve performans da verirlerken üstlerine koydukları bu gençlerimiz Ümit Milli Takım’da oyuncu seçimleri yapılırken hep göz ardı edildiler. Oyuncu seçimleri, İlk 11 tercihlerinin neye göre yapıldığını bilmediğimiz ve anlamlandıramadığımız; bundan 5 yıl öncesinde Ümit Milli’de Fransa ile final oynamış bir takım ve ülke iken yetenek ve gelişim olarak daha iyileri gelmesine rağmen daha başarısız olmayı becerebilmek cidden yapılabilecek daha zor bir ihtimaldi. Tolunay Kafkas ise bunu başardı.

Ümit Milli Takımda futbolun doğası ve felsefesi gereği oyuncular ile kazanılacak başarının bir istikrar sahip olunabilmesi açısından bir oyun gelişimi görmek gerekirken Kafkas ile beraber günü kurtarmaya yönelik, maç maç düşünen bir politika ve buna rağmen alınan başarısız sonuçların hesabını kimse vermedi.

Kendi teknik direktörlük kariyerinde hemen hemen gittiği her kulüpten kovulan, Antep, Trabzonspor, Akhisar, Denizli gibi kulüplerde uzun soluklu çalışamamış ve öz geçmişi kaos, kavga, medya ile tartışma ile dolu; hiçbir kulüpte ortaya bir genç çıkartamamış ve oyun anlamında gençlere katamamış bir kişiyi 17/18 sezonunda Gençlik Gelişim Koordinatörü olarak göreve getirmenin dayanağı somut olarak neydi? Yetmezmiş gibi ödül olarak 20/21 sezonunda altın jenerasyonu emanet ettiğimiz kişi önce Altyapı Direktörü ve peşinden de Ümit Milli teknik direktörü olarak ödüllendirildi.

Tolunay Kafkas, 4 sezondur görev yaparken basın toplantılarından kaçmış, hesap vermemiş, sorgulansa dahi konuşmamış, kısa ve uzun vadeli hedeflerini anlatmamış bir kişidir. Ülkenin en kıymetli jenerasyonunun hocalığını yaparken, bu hocalık her grup için farklıyken özellikle bu yaştaki eğitimde çok daha titizlik ile yaklaşılması gerekirken; eğitimlerinden, beslenmelerine, rehabilitelerinden, psikolojik danışmanlarına ilgilenilmesi gerekirken günlük başarı bekleyen zihniyet ile Türkiye Ümit Milli Takımını nasıl daha da geriye götürürüz sorusunun cevabını bizlere verdiği için kendisine teşekkürü borç biliyoruz(!)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.