Bambaşka” BİR YILDIZ DOĞUYOR: Arda Güler

golvar-bambaşka

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihe belki de altın harfler ile geçecek, belki de en iyi Türk futbolcu olacak, belki de en iyi kariyere sahip gururumuz olacak, çok özel bir çocuğun ışıl ışıl sürecek kariyerinin başlangıcına canlı şahitlik ediyoruz.

Arda Güler, 2005 doğumlu. Çok yıldız potansiyelli çocuk gördük, izledik, yerli veyahut yabancı nefis yetenekler gördük, bazıları tutundu, bazıları ise tutunamadı. 16 yaşlarında hepsinin defoları vardı. Bazıları olgun değildi, bazılarının öz güveni eksikti, bazıları pozisyon bilmezdi, bazıları sorumluluk alamazdı; bu kez bambaşka bir şey geliyor. Korkuyoruz hâliyle abartmaya. Şımarır mı acaba? Baskıyı kaldırabilir mi? Kaldırır. Arda Güler 17 yaşında bir çocuk aslında. Yeteneği jenerasyonunun çok üstünde, kalitesi, kumaşı, kadife ayaklığı; hani futbol topu bir futbolcuya yakışır ya, hep o alsın istersin… Tam olarak öylelelerinden Arda Güler. O top çok yakışıyor ayağına ama asıl mesele yeteneğinden çok daha farklı Arda’nın. Arda bu yaşında birçok abisinden çok daha fazla sorumluluk alıyor. Derine inip iki stoper arasından oyun kuruyor, oyunu bir regista gibi sağa sola açıyor, kafasını kaldırarak oynuyor, etrafındakileri oyuna katıyor, topla dribblingi var, korkmadan sürüyor, kendilerinden yaşça çok büyük olsalarda takım içinde hepsinin kaptanıymış gibi davranıp jest ve mimikleriyle onları yönlendiriyor. Bu her futbolcuda olmayan bir özellik, sonradan da kazanılamayacak bir özellik. Liderlik. 16 yaşında bir futbolcunun kornerlerde topun başına geçmesi, takım ıslıklanırken serbest vuruşun başına geçmesi, herkes top almaktan çekinirken alıp slalom yapması… Yaşını ve fiziğinin bazı dezavantajlarını bilerek kalça koyabilmesi ve girdiği her ikili mücadeleden istatistik olarak daha yüksek yüzde ile galip ayrılmasını da işin içine kattığımız zaman; Arda, korkmuyor.

Arda’nın 1 gol 3 de asisti var bu sezon rakamsal olarak ancak her girdiği maçta, her aldığı dakikada aksiyon yaratabildi Arda. İlk 11 oynadığı ilk maçta rakamlara yansımasa da Fenerbahçe’nin hücum planlarını organize etti. Fenerbahçe’nin bulduğu gollerin hepsinde imzası vardı. Penaltı aldırdı, asist hanesine yazılmasa da Alexvari bir kesme yaptı. Prag deplasmanında Messi slalomu yaptı… Alanya deplasmanında ise 1 gol 1 asist ile 2-2 giden maçta “maç alırdı”.

Arda o formayı, söke söke kaptı. Fenerbahçe’nin bulunduğu bu kaotik ortamda, kaptı formayı resmen. Umut oldu, heyecan oldu. Gelecek sezon alt yapıdan oyuncu oynatma kuralı da varken o formaya göz kırpmayı geç “ben taşırım” dedi. Arda Güler; genç olduğu için değil yetenekli olduğu için süre bulmalı Fenerbahçe’de. Her sorumluluğu alacak karakter ve olgunlukta.

Türk futbolu bu kez bambaşka bir değer kazanıyor ve bunun başlangıcına canlı şahit olan bizler ise bir nebze şanslıyız, gelecek 10 yıl içerisinde bunu çok daha net idrak edeceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.