Arama

UTANÇ VERİCİ BİR MAĞLUBİYET

20/05/2024 12:06 | Son Güncelleme : 22/06/2024 06:23 | Okunma Sayısı : 177 | Golvar


UTANÇ VERİCİ BİR MAĞLUBİYET

Utanç verici bir mağlubiyet

Galatasaray - Fenerbahçe derbisini tribünde izledim. Son söyleyeceğimi en başta söyleyeceğim. Galatasaray 13 yıllık uzun aradan sonraki ilk şampiyonluğu kazandığı 1986-1987’den beri oynanan 37 sezonda tam 17 kez şampiyon oldu. 18. şampiyonluğunu da muhtemelen bu Pazar kazanacak. Bu 37 sezonda kaybedilen bir sürü Fenerbahçe derbisi oldu. 6-0’lık tarihi fark ya da yüzde yüz favori çıkılan ama Johnson’ın golüyle gelen 0-1’lik yenilgi Galatasaray taraftarını en çok üzenlerden ANCAK bu son mağlubiyet hiçbirine benzemiyor. Bana göre Galatasaray Tarihi’nin en utanç verici derbi hezimetlerinden biri yaşandı. Neden mi?

Cimbom neden kazanmalıydı?

1) Maç öncesi Kanarya’nın şampiyonluk umudu kaf dağının ardında kalmış.

2) İsmail Kartal yolun sonuna geldiğini, gelecek sene takımın başında olmayacağını biliyor.

3) Ali Koç ilk kez bu seçimde Aziz Yıldırım’ın nefesini ensesinde hissediyor.

4) Maç 50.000’i aşkın Galatasaraylı’nın önünde Rams Park’ta oynanıyor.

5) Galatasaray tam kadro. İlk 11 havalı, kulübesi yanıyor!

6) Fenerbahçe’nin ideal 11’inden 4 kişi eksik hatta bir kısmının yedekleri de eksik.

7) Fenerbahçe iyi başladığı maçın 21. dakikasında eksik kalıyor. 81 dakika 10 kişi oynuyor.

8) Fenerbahçe’nin yedek kulübesi facia! Eksik kalmalarına rağmen sadece King 65’te oyuna girmiş. Dzeko 83’te ve Bonucci 89’da vakit geçirmek için oyuna alınmış.

Cimbom neden kaybetti?

Geçen sene Ali Sami Yen'de Fenerbahçe'yi eze eze, 3-0 yendiğimizde trollerin sesini kesmiş, tüm sezon boyunca yaptıkları algı oyunlarını çöpe göndermiştik. Derbiyi kazanmak işte bu yüzden çok önemliydi! Galatasaray Fenerbahçe galibiyetiyle puan ve averaj farkını açmalı, şampiyonluğunu taçlandırmalıydı. 

Ne yazık ki Galatasaray'da bu maçın önemini ne Dursun Özbek ne Okan Buruk ne futbolcular ne de tribündeki taraftarlar anlamış! Camia bu geceyi asla unutmamalı!

Şampiyonluk maçını seçim mücadelesine kurban eden yönetim, 2 gün önce bu maça konsantre olacağına piknikte konuşma yapan Okan Buruk, maç bir an önce bitsin de şampiyonluğumuz ilan edilsin hayalleriyle futbol oynamayı unutan futbolcular ve Mert Hakan Yandaş gibi önemsiz bir tipin gazına gelip üzerine yabancı maddeler atarak oyunu soğutan, tempoyu düşüren ve takımına zarar veren taraftarlar… 

Taraftarlar demişken; acaba tribünlerin alıştığımız havasından uzak oluşunun bir sebebi de stada ilk kez bu maçta gelenler miydi? Acaba koltuklarını, parayı veren düdüğü çalar misali başkalarına devredenlerin sayısı beklenenden çok muydu? 

Dipnot: Bizi bu noktaya getiren yönetim, teknik heyet ve futbolcular önümüzdeki 1 haftayı yapmaları gerekeni yaparak yani şampiyonluğa odaklanarak geçirecek ve Konya’da gereken sonucu alarak, mutlu sona ulaşacaklar. Bundan hiç şüphem yok. Öte yandan bu gecenin, benim ve benim gibi milyonlarca Galatasaraylı’nın hafızasında “pahalı ve acı bir ders” olarak uzun yıllar boyunca kalacağından da kimsenin şüphesi olmasın!  

Yiğit Başar (4 Köşe Futbol)

Etiketler : Fenerbahçe - Galatasaray Galatasaray 1 - 0 Fenerbahçe
Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Yorumlar

Volkan

Emeğine sağlık hocam

1 gün önce
ad image