PROBLEM 3’LÜ MÜ?

furkan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beşiktaş’ın teknik direktörü Valerien Ismael’in üçlü formasyonu, hazırlık maçlarında aldığı sonuçların ardından iyice eleştirilmeye başlandı ve basında gördüğümüz kadarıyla yönetim talepli de formasyonda değişikliğe gidildi, Beşiktaş artık 4’lü oynuyor. Peki sorun 3’lü müydü?

Beşiktaş, Ismael ile anlaştığı dakikadan itibaren 3’lü formasyon oynayacağı belli olmuş ve transferlerini de Gedson, Saiss gibi kişiler ile 3’lü formasyona göre yapmıştı. Dizilişin bu kadar önemsendiği nadir futbol ülkelerinden biriyiz. Geçen sezonki Vitor Pereira’lı Fenerbahçe de dizilişten dolayı çok eleştirildi ve başkanı çıkıp “3’lü ile başarılı olmuş çok az takım var” demişti, bir benzeri Beşiktaş için de geçerli oluyor.

3’lü formasyon aslında oynayabilmek için çok zor bir diziliştir, makine gibi, çark gibi olmak gerekir ancak Valerien Ismael’in aldığı sonuçların sebebi bu 3’lü formasyon değil mantalitesi idi. Valerien Ismael, şampiyon olmuş, şampiyonluğa oynamış takımlardan ziyade yarışmacı takımlarda teknik direktörlük yapmış ve mantalitesini de maç olarak uzun vadeli düşünmüş bir teknik direktör. Dünyada şampiyonluğa oynamış teknik direktörler, mantalite olarak tez üretmeliler, edilgen olmalılar. Valerien’in asıl hatası burada. Beşiktaş üzerinde mantalite olarak antitez takımı yaratmak istiyor. Topu rakibe bırakıp, sekenleri toplayıp, hataya zorlamak, hatalarını kollamak. Şampiyon olmak isteyen takımlar mantalite olarak hataya zorlamaz, hata aramaz, hatayı yaratırlar. Set oyunuyla aşarlar, rakibe göre değil, kendilerinin tezleri olur. Turnuva değilse, eleme maçları değilse bu mantalitede de olan takımların uzun maratonda şampiyon olabildikleri çok nadirdir. Beşiktaş’ın Valerien Ismael mantalitesi ile yarışmacı bir takım olabilmesi çok olası iken şampiyon olabilmesi zor ihtimal gözüküyor. Bu oyun mantalitesi ile 3’lüden 4’lüye dönmek uzun vadede bir çözüm oluşturmayacak.

Hazırlık dönemleri, skor olarak tabela olarak oynanmış maçlar değildir. Hazırlık dönemlerinde takımlar, kazanmaktan ziyade fizik kondisyon olarak lige hazır girmeyi, birbirlerine uyum ve adaptasyonu arttırmayı, pratik yapmayı amaçlarlar. Beşiktaş yönetiminin hazırlık maçları skorlarına bakarak sorunu 3’lüde araması bu maçlara yüklediği anlam hatasını da göz önüne çıkartıyor. Beşiktaş hazırlık maçlarının hepsini kazansaydı; şampiyon muydu? 3’lü formasyon çok başarılı mı olacaktı? Bu anlayış yönetimlerin zihniyet açısından ne kadar yanlış yaklaştığının da net bir kanıtı.

Kısa vadede formasyona karışmak ve hazırlık maçları ile bunu yapabilmek Yönetim ve Valerien Ismael arasında da çatlaklar oluşturacak iken hocaya güvensizliğin de ön plana çıkmasını sağladı. Bu ilişki çok sürmez…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.