LİDERLİK SAVAŞINDA KAZANAN OLMADI

erdal

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

     Süper ligin 8. Haftasında lider Adana Demirspor ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Haftaya lider giren Adana Demirspor liderliğini korumak isterken Galatasaray ise lideri devirip lider olmanın hesaplarını yapıyordu.  Maçtan bir gün İcardi’nin kadroda olmaması şok etkisi yaratırken Yusuf Demir ve Ross kadroya alınmadı. Taraftarların büyük ilgi göterdiği bu maçta tribünler tıklım tıklımdı.

   Hızlı başlayan maçta Galatasaray Mertens ile 8. Dakikada gol pozisyonuna girdi ve Mertens istediği vuruşu yapamadı.  Adana Demirspor maç içerisinde sık sık oyunu stoperler ile kurarken yapılan baskıda çıkmakta zorlandı. 22. Dakikada Fredrik Midtsjö’nün yaptığı baskıda topu kazanan Galatasaray, Mertens ile girdiği pozisyondan faydalanamadı. Galatasaray’ın en büyük sorunlarında biride önde baskı ile kazanılan topları olumlu kullanamamasıydı. Daha hızlı ve daha dikine oynamalı. Adana Demirspor kaliteli bir kadroya sahip ve bunu da maç içerisinde gördük. Adana Demirspor maçın 29. Dakikasında Onyekuru ile net pozisyon yakaladı ama Muslera harika bir kurtarış yaptı.

  Maçın 32. Dakikasına geldiğimizde ise Onyekuru’nun dışarıdan çevirdiği topta yan hakem bayrağını kaldırmayınca Adana Demirspor için atak yapma şansı oluştu. Onyekuru ile girdikleri pozisyonda Muslera yine harika kurtardı.  İlk yarı iki takım adına da çok fazla pozisyon yoktu. Kanatlarını aktif kullanan ev sahibine karşı Galatasaray orta sahada fizik kaliteyi arttırarak üstünlüğü ele aldı. Okan Buruk Torreira ve Midtsjö ikilisi ile başlayıp Mertens’in savunma zafiyetini gidermek istedi ve doğru hamle ile oyuna başladı. Galatasaray ilk yarı forveti Gomis’i çok topla buluşturamadı.

İkinci Yarı

   Okan Buruk 57. Dakikada Gomis’i oyundan alarak Juan Mata’yı oyuna aldı. Mata oyuna girdikten 1 dakika sonra Sacha Boey’in sağdan getirdiği pozisyonda çok net bir vuruş ile savunmaya takıldı. Okan Buruk yerinde ve zamanında bir hamle yaptı. Oyunu rakip yarı sahaya yıkmakta zorlanan sarı kırmızılı ekipte Mertens çok önde kaldığı için bölgeler arası pas bağlantısı yapamıyordu. Juan Mata oyuna girince Mertens forvete geçti. Juan Mata ile Galatasaray oyunu 3. Bölgeye yıkmaya başladı ve bölgeler arası pas bağlantısı daha kolay sağlanmış oldu. Juan Mata 63. Dakikada Stambouli ile girdiği pozisyonda yerde kaldı ve Stambouli 2. Sarıdan kırmızı kart gördü.  63. Dakika da 10 kişi kalan ev sahibi 36 dakika boyunca 1 kişi eksik oynadı.

 Maçın 77. Dakikasında golle burun buruna gelen Mertens topu ağlarla buluşturamadı.

Okan Buruk maçın 79. Dakikasında Seferoviç ile Oliveira’yı oyuna alarak Mertens ve Midtsjö’yü oyundan aldı. Ama bu hamlelerde yeterli olmadı. Galatasaray’ın kadro kalitesi yeterli gibi gözükse de yerli kalitesinin yetersiz olmasından dolayı bu sezon oyuncu değişikliğinde büyük sorun yaşayacaktır. Kerem ve Yunus Akgün ikilisine mecbur kalan Okan Buruk’un hamlesi kısıtlı gibi gözüküyor. Rashica ve Yusuf Demir gibi kaliteli isimler yerli kuralından dolayı dışarıda kalmak zorunda. Rashica gibi kaliteli bir futbolcu maçın 89. Dakikasında oyuna giriyorsa burada sorgulanması gereken çok şey var demektir. Adana Demirspor deplasmanında alınan 1 puan iyi gözüküyor ama 36 dakika 10 kişi oynayan bir takıma karşı gol bulamamayı Okan Hocanın düşünmesi gerekiyor.

  Saygı ve Sevgilerimle

   Erdal Bozkurt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir