KURT İKİ HOCA SAVAŞI

FURKAN

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Dinamo Kiev ile eşleşti ve ilk maç 0-0 beraberlikle sonuçlandı. Fenerbahçe, ön eleme kültürü olarak daha çok elenen bir yapıya sahipken Kiev ise ön elemelerden sürekli gruplara kalmayı başarabilmiş bir ekip. Aslında bu eşleşme Kiev ve Fenerbahçe’den ziyade iki kurt hocanın mücadelesi olacak. Jesus ve Lucescu.

Maç öncesinde basın toplantılarında dahi birbirlerine atıfta bulunan iki hoca aslında kalite olarak maç içerisinde taktiksel anlamda satranç oynuyorlar. Jesus ve Lucescu geçen sezon da birbirleri ile karşılaşmış ve galip gelen taraf Jesus olmuştu. Lucescu, basın toplantısında Jesus’u çok iyi tanıdığını söylerken saygı duyduğunu da sürekli dile getirdi. Bunun yanında takımını motive edebilme amacıyla da savaş yüzünden mağduriyetlerini dile getirirken; bu sebepten ötürü rahat idman yapamadıklarını da deklare etti. Jesus ise basın toplantılarında psikolojik üstünlüğü ele almaya çalıştı. “Lucescu da Şampiyonlar Ligi arenasında çok tecrübeli bir isim, ‘AYNI BENİM GİBİ’” diyerek üstünlük kurmaya çalışırken son basın toplantısında da muhabirden gelen soruya karşılık olarak; “Geçen maç bizi durdurmak için 30 faul yaptılar, yarın ise daha çok yapmak zorunda kalacaklar.” diye devam ettirdi. İki hoca da birbirine saygı duyarlarken küçük laflar ile psikolojik olarak da maçı oynuyorlar.

İlk maçta Kiev tam bir Lucescu takımı olarak merkezi kapatıp maçı beraberliğe kilitlemeye çalışan, rakibin hatasını kollayan bir anlayış benimsedi. Jesus ise daha temkinliden ziyade ön tarafta baskı yapan, kaptığı toplar ile dikine oynayarak çabucak kaleye gitmeye çalışan bir anlayış sergiledi. Maç içerisinde iki hoca da farklı varyasyonlara çok çabuk geçtiler. Rövanş maçında da Lucescu’dan yine turu kilitlemeye çalışan bir anlayış ile başlayacağını düşünürken rakibin hatasını kollayacağından eminiz. Jesus ise ilk kez taraftarın karşısına çıkmanın vereceği heyecan, biletlerinin hepsinin bittiğini de düşünürsek atmosferin Fenerbahçe açısından çok önemli olacağını ve bu atmosferin Fenerbahçe’yi daha da önde oynatacağını düşünüyoruz. Jesus yine önde baskılı oyun tercih edecekken, kaptıkları topları daha iyi değerlendirmeye çalışacak ve işin bitiricilik kısmında ofansif anlamda kalite ortaya koymalılar. İlk maç Fenerbahçe, Rossi, Enner ve King ile önde baskı yapıp rakibi bozmayı isterlerken arkadaki tek yaratıcı olan İrfan’ı kullanmıştı. İrfan’ın belki Fenerbahçe’deki en kötü maçı olabilirdi ve bu maç için Fenerbahçe’nin de bu elemenin de bir daha kötü bir İrfan’a tahammülü yok. İrfan veya kim kullanılacaksa yaratıcı oyuncunun çok önemli olacağını düşünüyorum. Fenerbahçe açısından bir diğer en önemli husus ise oyuna sonradan girecek hamle oyuncuları. Arda, Emre Mor, Lincoln, Bruma gibi hamle gücü yüksek ve profil olarak çeşitliliğinin olması Fenerbahçe’nin elini güçlendirirken maçın beraberlikle devam ettirdiği dakikalarda bu oyuna girecek kişilerin maçın kaderine etki edeceğini düşünüyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.