DERDİMİZ GOL, DERSİMİZ GOL !

yiğit

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ligimiz tekrar ihtişamlı günlerine dönsün istiyoruz ama her şeyi yanlış yaparak doğruyu bulmak nasıl mümkün olabilir ki? Mesela pandemiyi bahane edip 2020-2021 sezonunda küme düşmeyi kaldıranlar yüzünden bu sene hala Bay haftası saçmalığıyla boğuşuyoruz. Bay arası Cimbom’a yarayacak olsa da futbolumuz adına utanç verici bir durum olduğu gerçeği sabit!

Galatasaray Adana Demirspor’u da ezdi
Lig’in ilk 8 haftasında 5 galibiyet 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alan Galatasaray, puan kaybettiği Trabzon ve Adana deplasmanlarında galibiyeti kaçıran taraftı. Oyunu sürekli forse eden futbolcular topu 3. bölgeye getirirken sorun yaşamıyor ama gol bölgesinde yaptıkları yanlış tercihlerle ya da sergiledikleri beceriksizliklerle golü bir şekilde kaçırmayı başarıyorlar. Mesela Fenerbahçe Kadıköy’de ADS’yi 4-2 yenerken çok daha az pozisyon yakalamıştı. Galatasaray ise 23 şutta golü bulamadı. Geçen seneki kadro kalite sıkıntısı yaşadı denebilir ama bu seneki sorun ne?

Sahi biz bu Mertens’i niçin almıştık?
Sarı kırmızı formayı giyen futbolcunun huyu değişiyor hatta sanki gol atma yeteneğini kaybediyor! Napoli’de yakaladığını atan Mertens Trabzonspor deplasmanında kaleciyle karşı karşıya gol kaçırıyor, maç berabere bitiyor. Adana Demirspor maçında ise bu sefer boş kaleye golü atamıyor ve maç yine berabere bitiyor. İki yüzde 90’lık pozisyonu atsa Cimbom 4 puan daha almış olacak. Mertens çok sempatik, çok çalışkan, çok kaliteli ama Galatasaray’ın 4 milyon Euro verdiği yıldızın toplam 441 dakikada ne bir golü ne de asisti var!

Kerem ve Yunus forma rekabetine girmeli!
Her maça ilk 11 çıkan Kerem ve Yunus’un skora katkısı sadece 2 gol ve 1 asist. Üstelik sürekli top kaybeden ve etkisiz kalan bu iki oyuncuyu yabancı kuralı yüzünden oynatan Cimbom kulübede oturan Rashica ve Yusuf Demir’den de faydalanamıyor. Kötü oynasa bile oynayacağını bilen Kerem ve Yunus kendilerini geliştiremiyor her hafta aynı hataları yapıp duruyor. Bazı maçlarda dinlenmeli ve formanın garanti olmadığını görmeliler. Üçüncü Türk oyuncu için akla gelen ilk adaylar; Okan Koçuk, Emre Taşdemir ve Berkan. Biliyorum çok da göz kamaştırıcı alternatifler değil. Allah Okan Hoca’nın yardımcısı olsun…

Santrafor krizi
Galatasaray’ın birinci santraforu İcardi henüz hazır değil. Evliliğinde yaşadığı sorunlar da özlenen İcardi’nin dönüşünü sürekli geciktiriyor. Tüm camia sabırsızlıkla onun gollerini bekliyor.

Seferoviç ise başka bir alem. Seferoviç’in kafası önde, omuzları düşük, adeta dokunsalar ağlayacak gibi. Günümüz futbolunda bir santraforun hem fiziksel hem de mental olarak güçlü kalabilmesi şart.
Elde var Gomis. Ancak ne kadar gayret etse de artık 37 yaşında. Attığı gollerle Cimbom’u bu noktaya taşıdı ama bu formunu daha ne kadar sürdürebilir? Adana Demirspor maçındaki etkisizliği için ona kızmak mümkün mü?
Bu üç oyuncu kadrodayken Mertens’in 9 numarada oynaması bir fantaziden öteye gidemez gibi geliyor bana. Cimbom acilen santraforunun form tutmasını sağlamalı. İcardi ve Seferoviç gol atmaya başlamazsa dert büyük!

Dipnot: Yağdır mevlam gol duası bir başlangıç olur ama yetmez, çalışmak da lazım. Özellikle duran toplar bu kısır zamanlar için ilaç olabilir. Okan hoca her maç bir duran top golü hedefine yoğunlaşmalı.

Güçlü Yiğit Başar (4 Köşe Futbol)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. golvar_avatar
    2 ay önce

    Elinize sağlık! Güzel bir özet olmuş. Şunu ilave etmek isterim: aslında maçlara 4 yerli ile başlayacak kadro oluşturmalıyız ki hoca değişiklikleri rahat yapsın.