Arama

Bizim çocuklar Euro 2024’te görevini yaptı!

10/07/2024 17:05 | Son Güncelleme : 19/07/2024 02:25 | Okunma Sayısı : 64 | Golvar


Bizim çocuklar Euro 2024’te görevini yaptı!

Avusturya’yı eleyince sesleri kesilen anti Montella tayfa Hollanda maçından sonra tekrar ortaya çıktı ve eleştirinin dozunu iyice arttırdı. Milli takımı maç maç eleştiren objektif yorumculara sözüm yok. Bana göre de hocanın bazı hataları oldu. Oyuncu değişikliklerinde zaman zaman geç kaldı. Hollanda maçında Kenan’ı ve yorulan Arda’yı oyundan alabilir, Kerem’i alarak hücumu, Okay’ı alarak orta sahayı tazeleyebilirdi. Peki bütün bu müdahaleleri zamanında yapsaydı Hollanda’yı yüzde yüz eler miydik? Emin değilim. Belki de bu konuyu daha detaylı konuşmak gerekiyor.

 

Türkiye Avrupa Futbolu’nun neresinde?

 

Dost acı söyler misali konuşacağım! Milli Takımımız 1996 yılına kadar Avrupa’da yoktu! 1954’te kurayla katıldığımız Dünya Kupası hariç herhangi bir turnuvaya katılamayan bir futbol ülkesiydik. Fatih Terim, genç takımlarda yakaladığı başarıyı A Milli Takım’a da taşıdı ve 96 yılı bizim futbol miladımız oldu. Hepi topu 28 sene olmuş! 

 

O günden bugüne düzenlenen 7 Dünya Kupası’nın sadece birine katılabildik. 2002’de Şenol Güneş’in UEFA Kupası kazanan Galatasaray’a 3-4 futbolcu ekleyerek kurduğu kadro dünya üçüncüsü olmuş ve tarihimizin en büyük başarısını yakalamıştı. Bir daha Dünya Kupası göremedik!

 

Aynı dönemde düzenlenen 8 Avrupa Şampiyonası'nın altısına katıldık bunların üçünde gruptan çıktık. Gruptan çıkamadığımız 2 şampiyonada turnuva sonuncusu olduk!

 

2008’den 2024’e kadar derin bir uykudaydık. Montella’yla uyandık.

 

Montella’ya rağmen değil Montella sayesinde çeyrek final oynadık!

 

FİFA Dünya Sıralamasına göre, Euro 2024'ün yarı finalistleri Fransa 2., İngiltere 5., elendiğimiz Hollanda 7., İspanya ise 8. sırada. Türkiye ise aynı listenin 42. sırasında!

 

Tarihinde ilk kez bir eleme grubunu lider bitirerek turnuvaya katılan Türkiye topladığı 6 puan ve 0 averajla Euro 2024’ün grup aşamasında turnuvanın 5. takımı oldu. Sonrasında gizli favorilerden Avusturya’yı eledi.

 

Montella büyük iş başardı. Kırmızı kart verilse ya da Hollanda'nın faullü golü iptal edilse Yarı Final'e çıkabilirdik! Montella yerine başka bir hoca olsa Hollanda’yı eler miydik bilmiyorum ama Montella olmasaydı Çeyrek Final’e çıkamazdık hatta muhtemelen turnuvaya bile katılamazdık!

 

Montella’ya kimler karşı?

 

Maç maç eleştirenleri bir kenara koyarak konuşuyorum;

 

1) Lobiciler: Özellikle bazı yerli teknik direktörlerin bayisi olanlar.

 

2) Mevcut TFF başkanı Mehmet Büyükekşi’ye artı yazar diye Milli Takım’a bile düşman olanlar.

 

3) Milli Takım’ın geçmiş senelerdeki başarısızlığını unutan ve Avrupa Futbolu’nu takğp etmedikleri için kolayca gaza gelenler.

 

Dipnot: Montella hatalar yaptı ama sevapları günahlarından kat kat fazla. Bu genç jenerasyon gelişip tecrübelendikçe daha da başarılı olacağız. Dünya Kupası’na katılma hedefine konsantre olmalıyız. TFF başkanı değişse bile Montella’nın devam edeceğini düşünüyorum.

 

Yiğit Başar (4 Köşe Futbol)

Etiketler : EURO 2024 EURO 2024 TÜRKİYE EURO 2024 MONTELLA EURO 2024 HOLLANDA - TÜRKİYE TÜRKİYE A MİLLİ SPOR KULÜBÜ A MİLLİ TAKIM
Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Yorumlar

Volkan

Emeğine sağlık hocam

4 hafta önce
ATİLLA KIZILARSLAN

Konuşmalarına bakılırsa Hacıosmanoğlu nun Arabistan olayı için TFF yi suçlaması haksızlıklara değinmesi iyi bir başlangıç.

2 saat önce
ad image