ARTETA VE ARSENAL

furkan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Premier League’de sezon başladı. İlk haftaya Crystal Palace karşısında deplasmanda aldığı üç puan ve iyi oyun ile başlayan Arteta’nın Arsenal’ı, ikinci hafta Emirates’te Leicester’ı konuk etti. Yeni transfer ve 11’in de değişilmez ismi Gabriel Jesus’un damga vurduğu maçta kazanan taraf 4-2 Arsenal oldu. Ligde City ile beraber 2/2 yapmayı başarabilen tek takım Arteta’nın ekibi. Arteta, Arsenal ile 3. sezonuna giriyor ve ilk 2 sezon medya tarafından birçok kez kovulması etmesi gerektiği de konuşulmuştu ancak bu sezonki Arsenal’in oyun anlayışı diğer sezonlardan epey farklı. Oyunu çok daha pozitif ve kısa paslara dayalı oynatmak isteyen Arteta, futbolcularından da ısrarla hareketlilik ve tempo istiyor. Leicester maçları herkes için çok zordur ancak Arsenal skorun çok az kaldığı bu maçta Brendan Rodgsrs’ın takımını adeta sahadan sildi attı. Rakip ceza sahasında topla 35 kez buluştu. 2 direkten dönen top, 3 kaçan net fırsat var. Gabriel Jesus 2 gol 2 asist yapmasına rağmen üç defa hat-trick fırsatını kaçırdı.

Gabirel Jesus ise Arteta ile birlikte daha doğrusu Arsenal’da kendini buldu. Guardiola’nın kendi isteklerini yaptırması ve Jesus’u belli bir kalıbın içine sokması ile Jesus akıllarda elit bir futbolcu gibi kalmamıştı ancak Arsenal’de konfor alanını arttırıp Jesus’a ön alanda özgürlük vererek “takımın yıldızı sensin” sorumluluğu yüklenildiğinde şu an çok net üstesinden geldiğini görebiliyoruz. Jesus’a talepleri ve istekleri köşeli olmayan ve prangalarını bırakabilecek bir antrenör ile birlikte seviye olarak da City’nin bir tık altı gerekiyormuş.

Arsenal, sezonlara iyi girer, iyi seriler yakalar ancak öyle maçlar oynar ki “olmazlar olur, boş kaleler girmez, direklerden döner, kendi kalesine atılır” ve Arsenal Makus Talihi devreye girer kazanılacak maç kaybedilir. Bu futbol literatürüne de Arsenal talihsizliği olarak çok defa girmiş ve kendini de kanıtlamış bir terimdir. Maç, 2-0 iken Gabriel Jesus’un üç net pozisyon harcaması ve Saliba’nın kendi kalesine golüyle de 2-1’e geldi. İşte tam “Klasik Arsenal” denirken hemen reaksiyon vermesi ve skoru 3-1’e getirmesi; Arsenal’ın bu sezon yenmesi gereken rakipler dışında da bir özelliği. Mental olarak kırılgan ve özgüveni daha düşük bir ekipten, lehine bir skorda korumaya ve metanetli olmaya, basit hatalar yapmamaya ve o makus talihi de kırmaya çalışmaları gerekir.

Sezon sonu ne olur bilinmez, sıralama olarak Arsenal’ın klasik fetret devri dönemleri de olabilir ancak ilk iki haftada gördük ki bu sezon Arsenal maçlarını izlemek zevk verecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.